A gluténérzékenyeknél sajnos szinte „automatikus” reakció, hogy sokkal több húst fogyasztanak, így kerülve el a gluténtartalmú ételeket.
Fontos tudni azonban, hogy a túlzott fehérjefogyasztás számos betegséghez vezethet. A többletfehérje a szervezetben önmérgeződési folyamatot indít el, megterheli a kiválasztószerveket, és a bejutott emésztetlen fehérje egy része nem is tud kiürülni a szervezetből.
Azok a gluténérzékenyek, akik nem akarnak húst enni, vagy csökkenteni akarják az étrendjükben szereplő hús mennyiségét, bátran fogyaszthatnak olyan gabonákat, amelyek nem tartalmaznak glutént, vagyis rizst, kölest és kukoricát, az ezekből készült tésztákat és kásákat, burgonyát, olajos magvakat, hüvelyeseket (pl. bab, borsó, lencse), valamit nyers zöldségeket és gyümölcsöket minden mennyiségben.
A hüvelyesek fogyasztásának nagy előnye, hogy míg a fehérjetartalmuk növényi viszonylatban magas, alacsony zsírtartalommal rendelkeznek, így kiválóan alkalmasak a fehérjebevitel biztosítására, a koleszterinszintet azonban nem emelik meg. Emellett kiváló szénhidrátforrások is.
Ami a gluténérzékenyek egyéb szénhidrátbevitelét illeti, a rizs, különösen a barna rizs fogyasztása javasolt, mivel magas a komplex szénhidráttartalma. Támogatja az anyagcserét, jól bevált gyomor- és bélproblémákra, segít hajhullás esetén, nyugtató hatással van az idegrendszerre. Kalciumot, magnéziumot, foszfort, káliumot, szerves sókat és B-vitaminokat tartalmaz.
A köles a közhiedelemmel ellentétben nem csupán madáreledelként hasznosítható: sok kovasavat tartalmaz, gazdag fluorban, kénben valamint foszforban, és nem elhanyagolható vas-, magnézium-, kálium-, és cinktartalma sem. Erősíti az immunrendszert, a kovasavak pedig az érfalakra, a kötőszövetekre, a hajra és a körmökre vannak jó hatással. Fluortartalmának köszönhetően segít megerősíteni a fogzománcot, megelőzi a fogszuvasodást. Kölesben gazdag étrend mellett a gyulladások is gyorsabban gyógyulnak, B-vitaminjai pedig az idegrendszerre gyakorolnak kedvező hatást. A köles emellett szabályozza a vércukorszintet és a zsíranyagcserét. Lúgos kémhatású, ezért természetgyógyászok szerint kiemelt szerepe lehet testünk sav-bázis egyensúlyának fenntartásában. Könnyen emészthető, nem okoz gázképződést. Különösen alkalmas kisgyerekek, növekedésben lévő fiatalok, kismamák és betegek táplálására.
A kukorica könnyen emészthető, nagy mennyiségben tartalmaz karotint és cinket, emellett vas, foszfor, kálium, mangán és réz is található benne. Csírája magas olajtartalmú, a belőle készült hidegen sajtolt olaj értékes E-vitaminforrás.
{include_content_item 98 nested=1}
1053 Budapest, Ferenciek tere 2.
(Veres Pálné – Curia utca sarok)
Nyitva tartás: H–V 11:30–21:00
(konyha: 20:30-ig)
Aznapi asztalfoglalás telefonon: +36 20 311 0101
Ételrendelés elvitelre: +36 20 311 0313
Ajándékutalványaink beválthatók éttermi és cukrászdai fogyasztásra, főzőworkshopokra, valamint rendezvénytermi programjainkra (irodalmi estekre, koncertekre, önismereti előadásokra, gyerekprogramokra, bűvészműsorokra, stb.) is!
Az utalványok fél évig érvényesek, így garantáltan találnak kedvükre való programot!