A tej a közhiedelemmel ellentétben nem élet, erő és egészség. A tejjel az a fő probléma, hogy az ember számára nem természetes táplálék.
Az ember jelenleg az egyetlen emlős, amely a csecsemőkor után is tejet fogyaszt, ráadásul más emlős faj tejét. A tehéntejnek sokkal magasabb a fehérjetartalma, mint az anyatejnek, nem tartalmaz viszont olyan nyomelemeket és vitaminokat, amelyeket az anyatej igen. A tehéntej ásványianyag-tartalma is merőben eltér az ember számára ideálistól. Emellett nagyon magas a zsírtartalma, ami hozzájárul a megemelkedett koleszterinszint kialakulásához. A tej fehérjéi (pl. a kazein) nehezen emészthetőek az ember számára, az emésztetlen fehérjemaradékok jelenléte pedig egészségkárosító hatással van a szervezetre. A nagyüzemi állattartásban a tehenek tejhozamának növelése érdekében nemi hormonokat és pajzsmirigyhormonokat használnak, amelyek természetesen megjelennek az állatok tejében is, és az emberi szervezetbe jutva kedvezőtlen irányba befolyásolják a hormonháztartást. A legtöbb ember érzékeny a tejben található laktózra (tejcukor) is. A laktóz bontását segítő enzim (laktáz) termelődése az emberek nagy részénél az elválasztás után alábbhagy, ezért nem is képes megemészteni a tejben lévő laktózt. Az emésztetlen tejcukor pedig fermentálódik a belekben; gázt, alkoholt, tejsavat és ecetsavat produkál. Az így termelődött gáz puffadást eredményez, az alkohol pedig hosszú távon májkárosodáshoz vezet.
A tej és tejtermékek fogyasztásának leggyakoribb káros következménye a nyálkaképződés. A tej fogyasztása sűrű és tapadós nyálka kiválasztására kényszeríti a szervezetet. Ez a nyálka betakarja a nyálkahártyákat, elzárja a hörgőket, zavarja a légutakat. A hurutképződés csupán védekezés a szervezet részéről, így próbál szabadulni a felesleges, emésztetlen tejfehérjéktől. A hurut nemcsak a légutakban jelenik meg, hanem a gyomorban és a béltraktusban is. A hurut bevonja a bélfal nyálkahártyáját, ezzel gátolva a felszívódást. A vitamin- és nyomelemhiány hátterében gyakran a bélhurut áll – hiába visz be az ember megfelelő mennyiségű vitamint és nyomelemet, ha azok a bélben nem tudnak felszívódni.
A növényi italoknak a tejjel ellentétben nagyon alacsony a fehérjetartalma, míg a szénhidráttartalmuk magas. Fogyasztásuk esetén nem kell számolnunk tehát a többletfehérje-bevitel káros következményeivel, a bennük lévő szénhidrát pedig könnyen hasznosítható a szervezet számára.
{include_content_item 119 nested=1}
1053 Budapest, Ferenciek tere 2.
(Veres Pálné – Curia utca sarok)
Nyitva tartás: H–V 11:30–21:00
(konyha: 20:30-ig)
Aznapi asztalfoglalás telefonon: +36 20 311 0101
Ételrendelés elvitelre: +36 20 311 0313
Ajándékutalványaink beválthatók éttermi és cukrászdai fogyasztásra, főzőworkshopokra, valamint rendezvénytermi programjainkra (irodalmi estekre, koncertekre, önismereti előadásokra, gyerekprogramokra, bűvészműsorokra, stb.) is!
Az utalványok fél évig érvényesek, így garantáltan találnak kedvükre való programot!