A fehér cukor valójában egy természetellenes kivonat: a cukortartalma nagyon magas (95%), míg a cukorrépáé, amiből készül, csak 18%.
Az emberi szervezetnek nagyon nagy terhet jelent ilyen töménységű cukor feldolgozása, és nem is képes tökéletesen megemészteni azt. A finomított cukorral az az egyik fő probléma, hogy nagyon megterheli a hasnyálmirigyet, ami hosszú távon cukorbetegség kialakulásához vezethet. A másik fő gond az alkoholképződés – az emésztetlen cukor a szervezetben megerjed, és alkohollá alakul, ami megterheli a májat.
A nádcukor a trópusokon termő cukornádból készül, míg a fehér cukor cukorrépából. A fehér cukor finomítása során a növényből kinyert szirupból gyakorlatilag szinte színtiszta cukrot állítanak elő, és így elvész az a sok más értékes tápanyag, ami a növényi nedvben eredetileg még megtalálható. A nyers cukorszirupban például még benne vannak azok a nyomelemek és vitaminok, amelyekre a szervezetnek szüksége van ahhoz, hogy magát a cukrot megeméssze. Ilyen például a kalcium és egyes B-vitaminok. Ha ezek nem jutnak be a szervezetbe a cukorral együtt, akkor a szervezet kénytelen ezeket saját raktáraiból elvonni, ami pl. fogszuvasodáshoz vagy a csontritkuláshoz vezet. A szervezet mindkét esetben kalciumot von el onnét, ahonnét tud.
A finomítatlan nádcukor ezzel szemben megőrzi a növényi nedv értékes tápanyagait, így gazdag nyomelemekben és ásványi anyagokban. Kevésbé tömény, mint a fehér cukor, így nem terheli meg annyira a hasnyálmirigyet, nem növeli tehát a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A méz a legértékesebb és legegészségesebb édesítőszer, s egyben az egyik legjobb energiaforrásunk, hiszen közel 80 százalékban szőlő- és gyümölcscukrot, 17 százalékban vizet tartalmaz, s csak néhány százalékban szacharózt. Ennek következtében rendkívül gyorsan, közvetlenül a bélből szívódik fel. A méz a legösszetettebb élelmiszerek közé tartozik, mert a cukor mellett rendkívül sokféle ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. A vitaminok közül A-, B1-, B2-, B6-, C-, G-, H-vitamin, az ásványi anyagok közül pedig kálium, foszfor, réz, nátrium, vas és kén van benne. A méz enzimeket is tartalmaz, amelyek a sejtanyagcsere katalizátoraként elősegítik a szervezetben végbemenő vegyi átalakulásokat. Tartalmaz még fehérjéket és aminosavakat is. A mézben levő szőlőcukor (glukóz) szervezetünk számára a legfontosabb cukorféleség, amely csak a gyümölcsökben és a mézben fordul elő szabadon.
{include_content_item 120 nested=1}
1053 Budapest, Ferenciek tere 2.
(Veres Pálné – Curia utca sarok)
Nyitva tartás: H–V 11:30–21:00
(konyha: 20:30-ig)
Aznapi asztalfoglalás telefonon: +36 20 311 0101
Ételrendelés elvitelre: +36 20 311 0313
Ajándékutalványaink beválthatók éttermi és cukrászdai fogyasztásra, főzőworkshopokra, valamint rendezvénytermi programjainkra (irodalmi estekre, koncertekre, önismereti előadásokra, gyerekprogramokra, bűvészműsorokra, stb.) is!
Az utalványok fél évig érvényesek, így garantáltan találnak kedvükre való programot!